[rank_math_breadcrumb]

امنیت شغلی مهمانداران بیمه شد

تصور اکثر مردم از مهمانداران و شغل مهمانداری بسیار سطحی و در بیشتر موارد فاصله زیادی با حقیقت دارد. چون ما معمولا عادت داریم که با دیدن ظاهر همه چیز درباره اصل و باطن هم قضاوت کنیم.

 

تصور اکثر مردم از مهمانداران و شغل مهمانداری بسیار سطحی و در بیشتر موارد فاصله زیادی با حقیقت دارد. چون ما معمولا عادت داریم که با دیدن ظاهر همه چیز درباره اصل و باطن هم قضاوت کنیم. غریبه که بینمان نیست، بخواهیم روراست باشیم تقریبا بیشترمان فکر میکنیم مهمانداری شغلی لوکس و فان و نیز راحت و بی دردسر است که لازمه آن فقط داشتن ظاهری آراسته و مناسب و روابط عمومی بالاست. هرچند که این ویژگیها برای این شغل لازم است ولی به هیچ وجه کافی نیست. اگر بخواهیم یک تعریف کلی از شغل مهمانداری ارائه دهیم میتوانیم بگوییم:

مهماندار هواپیما عضو خدمه هوایی است که توسط ایرلاینها برای تضمین ایمنی و آسایش مسافران به کار گرفته میشود و بعد از خلبان بیشترین مسئولیت را داراست. معمولا مهمانداران باید با توجه به خطوط هوایی که در آن خدمت میکنند به زبان مسلط باشند، روحیه کار تیمی و روابط عمومی بالا هم لازمه کارشان است و آنها باید همیشه ظاهر مرتب و آراسته داشته باشند. همچنین به دلیل اینکه مجبورند ساعات طولانی بایستند و در فضاهای کوچک تردد کنند و با توجه به شرایط جوی نامناسب هواپیما و ساعت کاری نامنظمشان، مهمانداران باید از نظر جسمانی توان مناسبی داشته باشند. در این شرایط ریسک های زیادی این شغل را تهدید می نماید و در این میان عوامل پزشکی بیشترین سهم را در این شرایط دارند. با باور حساس بودن شغل مهمانداری، شرکت کارگزاری رسمی بیمه فرزام که در صنعت هوانوردی رقیبی ندارد پس از تغییر در شرایط مورد تقاضای خلبانان در بیمه فقدان گواهی پروازی Loss  “LOL ”  Of License  و افزایش مبلغ بیمه به چهارصد میلیون تومان، به فکر ایجاد بیمه نامه شغلی برای مهمانداران افتاد. پس از مدتها تلاش و مذاکره نهایتا بیمه نامه ای جامع برای شغل مهمانداری تهیه و آماده ارائه گردید. در این بخش با سرکارخانم نجاران، معاون فنی و عضو هئیت مدیره شرکت کارگزاری فرزام در خصوص بیمه مهمانداران به گفتگو نشستیم که شرح آنرا را در ادامه می خوانید.

فرزام برای مهمانداران چه بیمه ای را در نظر گرفته است؟

ما در کارگزاری رسمی بیمه فرزام، بخاطر اینکه تعداد زیادی از مشتریانمان شامل کرو پروازی می شوند، مشکلات این عزیزان را از نزدیک می بینیم. مثلا دیدم مهمانداری که بخاطر مشکل پزشکی یا آسیبی در بیرون از محل کار برایش اتفاق افتاده ،کمیسیون پزشکی اجازه پرواز به آنها نمی دهد و به این ترتیب چون ساعت پروازی نقش مهمی در میزان حقوق این گروه دارد با مشکلاتی روبرو می شوند. به این ترتیب درخواستهای زیادی از این عزیزان داشتیم که برایشان بیمه نامه ای تهیه کنیم که در زمان فقدان گواهی پرواز چه بصورت موقت و چه بصورت دائم آنها را حمایت نماید.

شما در بیمه نامه خلبانان چه تغییری دادید؟

کارگزاری فرزام بخاطر انجام عملیات چند شرکت هواپیمائی تخصص خوبی در این زمینه دارد و به همین خاطر با درخواست خلبانان هواپیمایی ماهان بیمه  Loss Of License (LOL)  را که سالها با شرایط ساده ای روبرو بود به یک وضعیت فوق العاده تغییر دادیم. در حال حاضر بیمه نامه خلبانان تا سقف چهارصد و نود میلیون تومان پوشش می دهد و حتی علاوه بر موارد پزشکی شامل موارد اهمال و قصور خلبان می شود و حتی در زمان موقت (گراند) نیز در هر سال خلبان می تواند تا 9 ماه نصف حقوق خود را دریافت نماید.

در مورد جزییات طرح بیمه مهمانداران توضیح دهید.

بیمه نامه فقدان گواهی پروازی مهماندارن از دست دادن گواهینامه پروازی به بصورت دائم و به دلایل پزشکی تا مبلغ 100 میلیون تومان، از دست دادن گواهینامه پروازی بصورت موقت (گراند) و به دلایل پزشکی تا نه ماه و نصف حقوق را پوشش می دهد. هر مهماندار تا سن حداکثر 50 سالگی و با دارا بودن کارت مدیکال می تواند تا چند برابر میانگین حقوق و مزایای خود (100 میلیون تومان) پوشش دائم و تا 9 ماه پوشش موقت خریداری نماید.

قیمت و شرایط پرداخت آن چگونه است؟

میزان حق بیمه بستگی به پوشش هایی که هر مهماندار انتخاب می نماید متفاوت می باشد که می توانند در حداکثر 8 قسط مساوی پرداخت نمایند. بطور مثال برای یک مهمانداری که 14 میلیون تومان پوشش دائم و 4 ماه پوشش موقت خریداری نماید چیزی حدود 8 قسط 90 هزار تومانی می شود.

از سوابق خسارتی این بیمه توضیح دهید. آیا شرکت بیمه خسارت می دهد؟

بله. حتماً . این بیمه نامه دوره یکساله خود را با موفقیت سپری کرده است. حدود 15 تا پرونده خسارتی داشتیم که تعدادی بصورت دائم ادامه شغل مهمانداریشان در شرکت هواپیمائی به دلایل پزشکی مقدور نبوده و معدل 50 میلیون تومان از شرکت بیمه دریافت نموده اند. که مستندات این پرونده ها در شرکت فرزام موجود است.

از مزایای این بیمه نامه در دوره جدید چیست ؟

در دوره جدید بیمه نامه امکان خرید بیمه نامه 5 ساله وجود دارد و افرادی که تا پایان سال 1396 این بیمه نامه را خرید نمایند نرخ و شرایط بیمه در تا 5 سال ثابت خواهد ماند. افرادی که خسارتی نداشته باشند به ازای هر سال 5 درصد تخفیف خواهند گرفت و این تخفیف تا 50 درصد خواهد بود.

با سپاس از وقتی که به ما دادید.

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
farzaminsurance

farzaminsurance


۲ thoughts on “امنیت شغلی مهمانداران بیمه شد”

 1. محمد گفت:

  با سلام
  ابتدا ازخبرو مصاحبه خوبی که در سایت درج شده تشکر میکنم،
  من جهت تمدید بیمه نامه به واحد مراجعه کردم ولی با دیدن شرایط جدید و مبلغ حق بیمه معادل دوبرابر که با توجه به خسارت پرداختی که اندازه بیمه نامه سال قبل شرکت رازی بود،منصرف شدم،یعنی سقف خسارت همون مقدار ولی مبلغ حق بیمه دقیقا دوبرابر بیمه نامه قبلی بود،اینکه این طرح بیمه طرحی فوق العاده و خوب است شکی نیست و بابت این طرح کمال تشکر را دارم ولی شرایط حق بیمه و خسارت امسال از محبوبیت این بیمه بطور جدی متاسفانه کاسته،خواهشمندم درصورت امکان فرمول حق بیمه و پرداخت خسارت اصلاح شود،تا تعداد بیشتری از همکاران و من جمله خودم شرایط دریافت این بیمه نامه راداشته باشند،با کم شدن مبلغ حق بیمه مبلغ خسارت هم کم میشود که این نیز جزو طرح جدید این بیمه نامه میباشد ولی مشکل نسبت پرداخت خسارت و حق بیمه است که با توجه به بیمه نامه پارسال و با رجوع به مثال زده شده در متن مصاحبه اصلا مناسب نیست .بیمه نامه گذشته من با مبلغ پرداختی ماهیانه ۸۹هزارتومان حدود چهل میلیون تومان خسارت دایم راشامل میشد.توفیق روزافزون وسلامتی برایتان از آرزومندم.

  1. farzaminsurance گفت:

   با سلام
   بله حق با شماست قیمت بیمه نامه در سال جدید نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
   البته به اطلاع می رسانیم که در دو هفته اول به خاطر مشکلات سیستمی هم نرخ خیلی بالاتر و هم پوشش ها کمتر اعلام می شد که به سرعت اصلاح شد و حتی برای افرادی که با همین شرایط خریداری کرده بودند مجددا اصلاح و پوشش هایشان را افزایش دادیم با اینکه خودشان خبر نداشتند و به همان قیمتها راضی بودند.

   اما دلایل افزایش قیمت به میزان نرمال نیز به شرح ذیل می باشد:
   ۱- هر ساله قیمت بیمه نامه ها به دلایل مختلف (تورم، افزایش حقوق و دستمزد و . . . ) افزایش می یابد و این روال در همه جا وجود دارد. مثلا آیا قیمت بلیط هواپیما هر ساله ثابت می ماند.
   ۲- قیمت بیمه نامه در سال اول بصورت آزمایشی ارائه شده بود و با شرایط سال اول و خسارت های پرداخت شده، شرکت بیمه در سال جدید نرخ جدید را لحاظ گردید.
   ۳- به هیچ وجه قیمت بیمه نامه دو برابر نشده است.
   ۴- البته ما نیز فقط تماشاگر نبودیم که هر ساله قیمتهای بیمه افزایش پیدا می نماید کاری نکنیم، ما دو امتیاز بزرگ از شرکت بیمه برای شما اخذ نمودیم:
   الف- تا پایان سال هر کسی این بیمه نامه را بخرد تا سال ۱۴۰۰ قیمتها برای این افراد ثابت خواهند بود و اگر شما افزیش قیمت امسال را بین ۵ سال تقسیم کنید این عدد چیزی دیگر نخواهد بود.
   ب- از امسال به بعد به ازای هر سال تمدید شما مشمول ۵ درصد تخفیف عدم خسارت خواهید بود. لذا در نهایت نه تنها نرخ ها افزایش نیافته بلکه کاهش نیز یافته است.
   به این ترتیب توجه داشته باشید که این بیمه بیمه نامه برای مهمانداران و مهندس هواپیما برای اولین بار در تاریخ مهمانداری تهیه و در اختیار شما قرار گرفته و به زودی وقتی گزارش خسارت های پرداخت شده را ببینید متوجه خواهید شد که چه کار با ارزشی صورت پذیرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *